Premet vstran

Opis pravilne končne izvedbe

– Izvajalec elementa v stoji spetno odroči in odnoži na stran, v katero bo izvedel premet.
– Opisani postopek velja za premet v desno, če bo izvajal premet v levo, sta nogi povsod zamenjani.
– Z desno nogo naredi korak vstran.
– Z odklonom v desno postavi dlan desne roke na tla.
– Obenem zamahne z levo nogo vstran navzgor, z desno se odrine.
– Takoj na tla postavi še levo stran.
– Dlani postavi na tla tako, da sta v podaljšku koraka, vzporedno, pravokotno na smer izvedbe premeta, v širini ramen.
– S prenosom teže na roke preide v stojo na rokah raznožno.
– Glava je rahlo zaklonjena, trup in noge so iztegnjeni, napeti in poravnani v navpični liniji.
– Z odrivom desne noge učenec prenese težo telesa na levo roko, nato z levo nogo stopi na tla v smeri gibanja.
– Z odrivom leve roke se učenec vzravna.
– Težo telesa prenese na desno nogo.
– Roke gredo po odrivu skozi vzročenje v odročenje (Novak, D., Kovač, M., Čuk, I. 2008).

ASISTENCA
– Tisti, ki izvaja asistenco (učitelj), stoji za tistim, ki izvaja premet (učenec).
– Že ko učenec stoji spetno, ga učitelj s križnim prijemom prime zadaj za pas (palci so obrnjeni navzdol).
– Varuje med celotnim izvajanjem prvine, pri čemer se s prisunskim korakom premika z učencem.

Najpogostejše napake

– Stopala in dlani pri premetu niso poravnana na črto.
– Pri prehodu preko stoje telo ni iztegnjeno, ampak je upognjeno ali vleknjeno.
– Prešibak zamah za prehod prek stoje.
– Raznoženje v stoji je manjše od širine ramen.
– Učenec sestopi z obema nogama hkrati.

Seznam literature

– Bolković, T. in Kristan, S. (1973). Talna telovadba. Ljubljana: Šolski center za telesno vzgojo.
– Čuk, I. in Mešl, J. (1988): Gimnastična šola. Ljubljana: Gimnastična zveza Slovenije.
– Novak, D., Kovač, M. in Čuk, I., (2008). Gimnastična abeceda. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport, Inštitut za šport.